4.C] Knowing that WA = 80N and θ = 400, Determine the smallest and largest value of WB for which the system is in equilibrium, refer fig. Q4 (c). Take µs = 0.35 and µk = 0.25.
![4.C] Knowing that WA = 80N and θ = 400, Determine the smallest and largest value of WB for which the system is in equilibrium, refer fig. Q4 (c). Take µs = 0.35 and µk = 0.25.](https://i0.wp.com/vtuupdates.com/wp-content/uploads/2022/08/image-140.png?resize=279%2C189&ssl=1)
Answer:-
![4.C] Knowing that WA = 80N and θ = 400, Determine the smallest and largest value of WB for which the system is in equilibrium, refer fig. Q4 (c). Take µs = 0.35 and µk = 0.25.](https://i0.wp.com/vtuupdates.com/wp-content/uploads/2022/08/image-139.png?resize=747%2C1024&ssl=1)
![4.C] Knowing that WA = 80N and θ = 400, Determine the smallest and largest value of WB for which the system is in equilibrium, refer fig. Q4 (c). Take µs = 0.35 and µk = 0.25.](https://i0.wp.com/vtuupdates.com/wp-content/uploads/2022/08/image-141.png?resize=987%2C1024&ssl=1)
4.C] Knowing that WA = 80N and θ = 400, Determine the smallest and largest value of WB for which the system is in equilibrium, refer fig. Q4 (c). Take µs = 0.35 and µk = 0.25.
Answer:-